Pittsford Community Lacrosse Inc.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

PURPOSE

This program is for girls in grades 5 and 6 of all skill levels, from beginner to advanced. We focus on age-appropriate instruction and development. We will introduce each player to the fundamental skills necessary to play lacrosse in a fun and safe environment, and we will educate them on the rules of the game.
 

SCHEDULES

  • Indoor practices start Sunday, March 3, 9:00-10:15 AM. Practices are at Turin Sports Dome, 260 Hogan Rd, Fairport, NY 14450.
  • Outdoor practices and games begin in late April and end by early- to mid-June, at Barker Road Middle School. Practice days are expected to be Monday and Wednesday evenings, 6:00-7:15 PM.
  • NOTE: All schedules are tentative and may change to accommodate the coaches and available field space.

 

EQUIPMENT REQUIRED

  • Girls lacrosse stick
  • Girls lacrosse goggles
  • Mouth guard
  • We have goggles and sticks available for borrowing for the season.


CALENDAR (practices at Turf Time on Tuesdays/Thursdays continue through April 30)

Date Time Event Location
Sunday, 3/3 9:00-10:15 AM Practice Turin Sports Dome
Sunday, 3/10 9:00-10:15 AM Practice Turin Sports Dome
Sunday, 3/17 9:00-10:15 AM Practice Turin Sports Dome
Sunday, 3/24 9:00-10:15 AM Practice Turin Sports Dome
Sunday, 3/31 9:00-10:15 AM Practice Turin Sports Dome
Sunday, 4/7 9:30-11:00 AM Practice - Big Sister/Little Sister Kickoff Sutherland HS
Sunday, 4/14   OFF  
Sunday, 4/21   OFF  
Tuesday, 4/23 5:00-6:00 PM Practice Turf Time
Thursday, 4/25 5:00-6:00 PM Practice Turf Time
Saturday, 4/27 TBD Games

@Livonia (Team 3, playing at 9:00 and 10:00 am)

Thornell Farm Park (Team 1, playing at 12:00 and 2:00 pm; Team 2, playing at 1:00 and 3:00 pm)

Sunday, 4/28 9:00-10:15 AM Practice If we can't play on Saturday due to weather, we'll have our last practice at Turin.
Monday, 4/29 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Wednesday, 5/1 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Saturday, 5/4 TBD Games

@HFL (Team 2, playing at 11:00 am and 12:00 pm)

BRMS (Teams 1 and 3, both playing at 11:30 am and 12:30 pm)

Sunday, 5/5 TBD Play Day Pittsford - Thornell Farm Park (all 3 teams). Schedules TBD. Games should be completed before 4:00 pm.
Monday, 5/6 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Wednesday, 5/8 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Saturday, 5/11 TBD Games

@Churchville-Chili (Team 1, playing at 9:00 and 10:00 am)

BRMS (Teams 2 and 3, both playing at 11:00 am and 12:00 pm)

Monday, 5/13 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Wednesday, 5/15 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Saturday, 5/18 TBD Games

@Brighton (Team 3, 11:00 am and 12:00 pm)

@Gananda (Teams 1 and 2, playing at time TBD)

Sunday, 5/19 TBD Play Day Canandaigua (all 3 teams). Schedules TBD.
Monday, 5/20 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Wednesday, 5/22 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Thursday, 5/23 TBD Games @Brighton (3 teams, details TBD)
Saturday, 5/25   OFF  
Monday, 5/27   OFF  
Wednesday, 5/29 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Saturday, 6/1 TBD Games BRMS (2 teams - a mix of players due to many missing players)
Sunday, 6/2 TBD Tournament Brighton (all 3 teams). Schedules TBD.
Monday, 6/3 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Wednesday, 6/5 6:00-7:15 PM Practice BRMS
Saturday, 6/8 TBD Tournament Gananda (2 teams - a mix of players due to many missing players). Schedules TBD.

 

 

TEAM 1 (Peets / Vinci)

  1. Amani Babigian
  2. Sierra Esterman
  3. Skyler Fliss
  4. Emma Fogel
  5. Nora Graff
  6. Payton Hamilton
  7. Taylor Hamilton
  8. Cecily Kaul
  9. Sorcha Lalor
  10. Lilly Mastrosimone
  11. Ella Murphy
  12. Kiara Naetzker
  13. Caroline Oleyourryk
  14. Tessa Pusateri
  15. Marina Reddington
  16. Calia Reder
  17. Mea Tantalo
  18. Riley Vinci
  19. Morgan Wilson

 

 

TEAM 2 (Racicot / Harrison)

  1. Eliza Agate
  2. Aleeza Ansari
  3. Satia Barr
  4. Sydnie Borrell
  5. Martina Calabrese
  6. Kane Conners
  7. Gabriela Esposito
  8. Sofia Fantuzzo
  9. Lauren Garringer
  10. Clare Harrison
  11. Arianna Hoppin
  12. Lea Kenney
  13. Madison Littlefield
  14. Kyra McGee
  15. Hadley Mulbury
  16. Caroline Triolo
  17. Jemma Wallis
  18. Madison Welch
  19. Camryn Wlostowski

 

 

TEAM 3 (Desmond / Dreywood / Savage)

  1. Clover Allen
  2. Anna Anderson
  3. Kate Crowley
  4. Anne Dodge
  5. Ellie Dreywood
  6. Angela Gerstner
  7. Gabriella Giordano
  8. Kendall Glantz
  9. Annika Hezel
  10. Linden Kilmer
  11. Genny Moore
  12. Chloe Pittinaro
  13. Lea Rashid
  14. Sienna Savage
  15. Brinley Schreib
  16. Addison Schulitz
  17. Addison Truscott
  18. Chloe Viyannalage

 

 

ADDITIONAL INFO

Contact Mike Cross at if you have any questions.


Mike Cross
Girls Youth Coordinator
Email: mcross9095@outlook.com
Cell: 585-490-8847
Facebook: https://www.facebook.com/pittsfordgirlsyouthlacrosse